Yhteishenki
23.10.2021, Inka Semi ja Mimosa Kyttälä, Ilves Ringette Edustus
Kuva: Timo Kupiainen
Keväällä 2021 kauden päätyttyä, astuimme uuteen koppiin, polvet ja kädet tutisten. Nuoresta iästä huolimatta, pääsimme treenaamaan Ilves Ringeten edustuksen mukaan kesän ajaksi. Tarkoituksena oli kehittää meitä nuoria pelaajia tasokkaassa treeniympäristössä sekä tehostaa yksilötaitojamme. Jännitys ja näytönhalu olivat korkealla meillä kaikilla. Jäällä vauhti oli huomattavasti nopeampaa ja tilanteet fyysisempiä. Edustusjoukkueen kokoonpano oli muuttunut kauden jälkeen merkittävästi, mutta vanhat runkopelaajat, ja sakkokassa, ottivat meidät hyvin vastaan. Treeneihin oli mukava tulla ja ilmapiiri oli positiivinen. Jäällä oli aina tekemisen meininki ja kannustava ympäristö loi hyvää itseluottamusta. Kokoonpanon varmistuessa, alkoi joukkueemme yhteishenki nousta.
Loppukesästä vietimme yhteisen leiriviikonlopun Pajulahden urheilukeskuksessa. Jäillä joukkueen pelityyli hahmottui ja kauden aloituksen odotus kasvoi. Joukkuehenki tiivistyi entisestään ja pelipaikkamme tulevalle kaudelle alkoi varmistumaan.
Kun pelit vihdoin alkoivat jännitys oli huipussaan. Jokaisessa joukkueessa oli vastassa lajin huippupelaajia, maailmanmestareita sekä lajilegendoja. Yhtäkkiä kentällä vieressämme saattoi seistä moninkertainen maailmanmestari, jota olemme ihailleet jo pieninä F-junnuina, fiilis oli uskomaton. Ero b- ja sm-sarjan välillä oli iso. Sm-sarjassa pelaajien henkilökohtaiset taidot, tilannenopeus sekä kokonaisvaltainen joukkuepeli olivat eri tasolla nuorten sarjoihin verrattuna. Nuoren ikämme ansiosta saamme edelleen pelata myös b-sarjaa naisten sarjan ohella, joten viikonloput kuluvat kokonaan halleilla. Pelejä on paljon ja pelkästään yhden päivän aikana saatamme käydä kahdella eri paikkakunnalla pelaamassa kahden eri tasoisen sarjan pelejä. Sarjaa vaihtaessa pitääkin huomioida erilainen vauhti, tilannenopeus ja -kovuus, joten jäähyjä tulee paljon, varsinkin b-sarjan pelejä pelatessa.
Pelatessamme kahta eri sarjaa pitää meidän huomioida myös oma jaksamisemme. Nuorina pelaajina meidän on pidettävä tasapainossa lepo, ravinto, treenaaminen ja koulu. Kun tiedossa on useamman pelin viikonloppu on tankkaaminen hyvin tärkeää. Suosikki tankkausruokamme on pizza, jota kapteenimme meille suositteli. “Mitä rasvaisempi sen parempi!” Kun jaksaminen ja voimavarat ovat kohdallaan, on hieno päästä pelaamaan sekä b-sarjan että sm-sarjan pelejä ja antamaan kaikkensa kentällä sarjasta riippumatta. Kahta sarjaa pelatessamme on kunnia kuulua kahteen upeaan joukkueeseen ja olla monien eri ihmisten joukkuekaveri.
Joukkueemme on kokenut tällä kaudella vastoinkäymisiä, mutta lujalla joukkuehengellä ja yhteisellä tahdolla olemme selvinneet niistä. Taistelemme jokaisessa pelissä yhdessä ja olemme parhaita joukkuekavereita toisillemme. Haluamme kehittää peliämme eteenpäin ja nautimme kaikista pienistä onnistumisista peleissä. Nuorina pelaajina on ollut hienoa päästä aluksi treenaamaan ja sitten pelaamaan edustusjoukkueen kanssa. Olemme oppineet valtavasti tältä joukkueelta ja uskomme, että meidän nuorella joukkueella on valoisa tulevaisuus edessään.
Lisää kommentti