Paluu pelikentille
13.10.2022, KaPa-51 Edustusjoukkue
Kuva: Timo Kupiainen
Useat lapsena aloitetut harrastukset, mukaan lukien ringette, saattavat jäädä elämästä jossakin vaiheessa nuoruutta muiden asioiden saadessa enemmän painoarvoa. Ei ole kuitenkaan harvinaista, että pelihalu palaa ja houkuttelee takaisin ringeten pariin vuosien tai jopa vuosikymmenienkin jälkeen. Mikä saa palaamaan pelikentille ja miltä pelaaminen tuntuu välivuosien jälkeen?
KaPa-51:n Ykkkössarjan joukkue koostuu tällä kaudella monista uusista pelaajista. Muutama pelaajista ovat löytäneet tiensä Kangasniemelle jopa useiden vuosien pelitauon jälkeen. Välivuosia pelaamisesta on kertynyt muutamasta vuodesta 7 vuoteen.
Nyt kun sarja on saatu alkuun ja pelit käynnissä jo hyvää vauhtia, on myös tuntemuksia herännyt alkaneesta kaudesta.
”Haastavinta on ollut päästä pelirytmiin ja nopeuteen mukaan, kun viimeisimmistä kunnon peleistä on kulunut jo kauan aikaa” kertoo Vilma Tarkiainen palattuaan pelikentille 7 vuoden tauon jälkeen.
Myös muutaman vuoden tauon pitänyt Venla Tarkiainen on samoilla linjoilla sen suhteen, että pelin nopeus ja vauhti on alkuun ollut haastavaa. Hän kuitenkin uskoo, että kauden myötä homma alkaa rullaamaan hyvin!
”On ollut todella helppo tulla joukkueeseen varsinkin, kun etukäteen jo tiesin sen olevan täynnä huipputyyppejä. Alkujännityksestäkin päästiin yli nopeasti niiden avulla” Anni Boman kertoo.
Joukkueen hyvä meininki ja kannustava yhteishenki ovat olleet avainasemassa siinä, että tälle kaudelle palanneet pelaajat ovat päässeet hyvällä fiiliksellä mukaan pelaamaan. Tästä onkin mahtavaa lähteä jatkamaan sarjaa ja hankkimaan onnistumisia sekä kehittymistä joukkueen kanssa.
Kirjoittaja Anni Boman KaPa-51 edustusjoukkue
Lisää kommentti